Doğum nasıl başlar ve Belirtileri Nelerdir?

Doğum nasıl başlar

Her kadın hayatında en az bir kez anne olmayı hayal eder. Bu güzel mucize sadece kadınlara özgüdür. Anne adayları, bazen beklemediği anda, bazen aylarca ya da yıllarca çabalayarak, bazen de tam istediği anda istediği zamanda gebe kalarak hayal ettiği bu duyguyu yaşar.

Gebe olduğunuz öğrendiğiniz ilk andan itibaren artık sadece kendinizin değil dünyaya gelecek bir canında sorumluluğunu taşıdığınızın bilincine varırsınız. İlk olarak size bu zorlu ve güzel dönemde yardımcı olacak güler yüzlü, sizi anlayan, her daim ulaşabileceğiniz, sorduğunuz her soruya açık sizin anlayabileceğiniz şekilde cevap veren, kendinizin ve bebeğinizin canını emanet edeceğinizi doktorunuzu seçersiniz. Bundan sonra doktorunuzun yönlendirdiği şekilde gebeliğiniz ilerlerken size de bu duygunun keyfini çıkarmak kalır.

Gebeliğinizin yarısını geçtiğiniz andan itibaren doktorunuzun da görüşünü alarak minik yavrunuzu dünyaya getireceğiniz hastanenizi seçersiniz. Belki daha doğumunuza aylar kalmış olmasına rağmen doğum çantanızı hazırlamışsınızdır bile. Tüm hazırlıklarınız tamam olduktan sonra geriye bebeğinizin dünyaya geleceği zamanı beklemek kalır.

Peki her şeyi hazırladıktan sonra bebeğinizin geleceği anı nasıl anlayacaksınız? Doğumunuz başlarken ne gibi belirtileri olacak? Sancılarınız başladığında bunun doğum sancısı mı yoksa yalancı ağrı mı olduğunu nasıl anlayacaksınız? Gelin şimdi de bu sorularınızı cevaplayalım.

Yaklaşan Doğumun Belirtileri

Doğum eyleminin süresi her kadında farklı olmakla birlikte, belirtiler genel olarak benzerdir.

Bebeğin başının aşağı inmesi

Gebeliğin son dönemlerinde nefes almada zorlanmak normaldir. Bebeğiniz büyüdükçe diyafram kasınızı yukarı doğru iter ve göğüs boşluğunuzu daraltır. Bu nedenle anne adayları nefes almakta zorlanır. Doğum zamanı yaklaştıkça anne karnındaki bebeğin kafası doğum kanalına iner. Bu sebeple de göğüs boşluğu ve diyafram üzerindeki baskı azalır. Nefes almak bundan sonra daha rahat hale gelecektir. Rahim seviyesinin aşağı inmesi gebenin karnında dışarıdan bile görülebilir. Ayrıca bebeğin başının aşağı inmesiyle mesane üzerindeki baskı artar ve bu sayede sık idrara çıkma şikayetleri artar.

Nişan gelmesi

Gebeliğiniz boyunca rahim ağzı bebeğinizi dış etkilere karşı koruyan mukus tıkacı adı verilen sümüksü bir yapı ile doludur. Doğum zamanının yaklaşması ile birlikte rahim ağzınız yumuşamaya ve gevşemeye başlar. Rahim ağzındaki bu tıkaç düşer. Doğum zamanının yaklaşmasını işaret eden bu durum nişan gelmesi olarak da adlandırılır. Genellikle doğumdan önceki 48 saat içinde gerçekleşir.

Suyun gelmesi

Kadınların yüzde 25’ten az kısmında ilk belirti membran (amniyotik kese) yırtılması ile bazen küçük bir damlama, bazen de akıntı olmasıdır. Bu belirti daha ziyade doğum öncesinde değil doğum sırasında olur. Doğumdan önce olursa eğer 24 saat içerisinde doğumun başlayacağına işarettir. Suyun gelmesi durumunda gebeliğinizi takip eden doktorunuza ve ebenize haber verin. Miad gebelerde su geldikten sonraki 24 saat içinde doğum ağrıları başlamazsa doğum indüksiyonuna karar verilir.

Kasılmalar

hamileliğin son birkaç ayında ara sıra ve ağrısız kasılmalarınız olabilir. Başlangıçta bu erken kasılmalar kramp ve ya bel ağrısı gibi hissedilir. Bu kasılmalar 20-30 dakika aralıklarla gerçekleşir. Doğum zamanı yaklaştıkça ağrı ya da kramplar giderek daha da şiddetlenir ve daha uzun sürer. Doğum başladığında kasılmalar 3-5 dakikada bir olmaya başlar.

Serviksin incelmesi

Doğumunuz yaklaştıkça muayene sıklığınız artar. Muayene süreleri haftada bir şeklinde olup rahim ağzı ve serviks muayenesi yapılır. Doktorunuz vajinal muayeneleriniz esnasında servikal değişikliğinizi kontrol eder. Serviksin yumuşayarak incelmesi yüzde ile ifade edilir. %50 yumuşayarak incelme olduğunda, serviks kalınlığı normal kalınlığının %50’si oranındadır. Doğum eylemi başlarken bu oranın %100 olması gereklidir.

Pelvik ve rektal alanda dolgunluk hissi,

Krampların başlaması ile birlikte bağırsak hareketleri de değişir.

Kilo kaybı

Doğumdan bir-iki gün önce hormon düzeyindeki değişiklikler nedeniyle vücuttan su atılması ve iştah azalması meydana gelebilir. Bu sebeple de 1-2 kg kilo kaybı görülebilmektedir.

Aşırı enerjik olma

Gebelik süresince kendinizi bitkin ve yorgun hissedebilir ve fırsat bulduğunuzda dinlenme ihtiyacı duyabilirsiniz. Gebeliği yaklaşan pek çok kadın doğumdan kısa bir süre önce bu şekilde hissedebilirler.

Gerçek Doğum Ağrısı İle Yalancı Doğum Ağrısı Nasıl Ayırt Edilir?

  • Gerçek doğum ağrıları düzenlidir. Travayın başlangıcında 15-20 dk da bir gelen düzenli ağrıların aralıkları zamanla kısalarak 3- 5 dakikada bir gelen, 30-60 saniye kadar süren düzenli ağrılara dönüşür. Yalancı doğum ağrıları ise düzensizdir. Bazen 10 dakikada bir olurken, bazen 7-8 dakika olur. Yalancı doğum ağrıları çoğunlukla istirahat ile geçer, gerçek doğum ağrıları geçmez.
  • Gerçek doğum ağrıları daha sık, daha uzun süreli ve daha güçlü olur. Yalancı doğum ağrıları ise zaman içerisinde artış göstermez.
  • Gerçek doğum ağrılarında kasılmalar öncelikle sırtın alt kısmında hissedilir sonra ön ve alt kısımlarında olur ve kasığa yayılır. Yalancı doğum ağrılarında ise kasılmalar karında genel bir sertlik olarak hissedilir.
  • Gerçek doğum ağrılarında pozisyon değiştirmek ve yapılan faaliyetler kasılmalarda azalmaya ve ya durmaya neden olmaz. Yalancı doğum ağrılarında pozisyon değiştirmek ve yapılan faaliyetler kasılmalarda azalma ve ya durmaya yol açar.
  • Gerçek doğum ağrılarında, az miktarda kan gelebilir. Yalancı doğum ağrılarında ise genellikle kan gelmez ve lekelenme olmaz.
  • Gerçek doğum ağrılarında amniyotik kese yırtılıp su gelmesi olur. Yalancı doğum ağrılarında ise kese yırtılması olmayacağı için su gelmesi olmaz.
  • Gerçek doğum ağrılarında doktorunuz rahimde yumuşama, incelme veya genişleme gibi servikal değişiklikler fark eder. Yalancı doğum ağrılarında ise servikal bir değişiklik olmaz.

Gerçek doğum ağrılarınızın olduğunu doğumunuzun başladığını hissettiğinizde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.