Emzirme Teknikleri ve Anne Sütü

Anne Sütü ve Emzirme

Anne Sütünün Oluşumu

Sütün salgılanması hormonal ve sinirsel mekanizmaların etkisiyle düzenlenen fizyolojik bir olaydır.  Meme dokusu, yağ ve bağ dokusu ile desteklenen süt yapımını sağlayan kesecik ve kanallardan oluşur. Kesecikler ve kanalcıklar üzüm salkımı şeklinde kümeler teşkil ederler ve sonra kanalcıklar geniş süt kanallarına dökülürler. Süt, süt kanallarının başlangıcındaki süt alveolü içinde meydana gelir.  Kanal ve alveol etrafındaki dokular yağ, kollajen doku ve kan damarlarıdır. Yağ miktarı ve kollajen doku memenin büyüklüğünü belirler. Hamilelik sırasında memeler normaI büyüklüğünün iki üç katı olur ve bu kanallardaki alveoller süt salgılanması için hazırlanır. Doğumdan sonra süt salgılanması iki refleks tarafından kontrol edilir. Bu reflekslerden birincisi süt oluşturma refleksidir. Bebek memeyi emdiği zaman prolaktin adı verilen ve hipofiz ön lobundan salgılanan hormon alveol içindeki hücrelerin süt oluşumuna neden olur. Bu süt, süt kanallarında birikir. Bebek emdikçe ikinci bir hormonun salgılanmasını sağlar. Bu da süt salgılama refleksidir. Bebek emdikçe salgılanan bir diğer hormon da oksitosin hormonudur.  Bu hormon alveollerin çevresindeki hücrelerin kasılmasına neden olur ve süt meme başına itilir. Memelerin yapısı gereği süt kanalları areolanın (kahverengi alan) ortasında bulunan meme ucuna açılır ve buradan süt çıkışı gerçekleşir.

Oksitosin hormonu süt oluşumuna yardımcı olması dışında ayrıca annenin uterus düz kaslarını kasarak rahim içindeki damarları büzüştürür, böylece annenin doğum sonrası aşırı kanaması önlenmiş olur.

Anne doğum yaptıktan sonra salgılanan ilk süt, bağışıklık sistemini oluşturan proteinlerin başında gelen immünglobulin A (Ig A) açısından zengindir. Bebeğin sindirim sistemindeki organların iç kısmını kaplayarak sindirim tam anlamıyla başlayana kadar koruyucu etki gösterir. Mekonyumun atılmasını kolaylaştırır ve bilirubin üretimini engeller. İlk bir hafta boyunca gelen süte kolostrum adı verilmektedir. Koruma özelliği yanında besleyici özelliği de çok fazladır.

Anneden gelen süt öncelikle damla damla şeklinde olup doğumdan sonraki 5. Günde iyice artar. Bir anne günde ortalama 500 ile 1500 milimetre arasında süt üretir.

Emzirme Teknikleri ve Emzirme

Emzirme en eski ve en bilinen doğru beslenme şekli olup, anne sütü vücudunuz tarafından bebeğinizin ihyacına göre kalitesi ve miktarı ayarlanabilen, onun sağlığını ve büyümesini garanti eden en özel besindir. Bebeğinizi emzirmek, onun hayatına en iyi ve en sağlıklı şekilde başlaması için en doğru adım olacaktır. Anne sütü içerisinde bebeğin gereksinimi olan temel besinler bulunmaktadır. İçerdiği besin ögeleri protein, karbonhidrat ve yağdır.

Özellikle bebek için ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. 6 aydan sonra ek besinler verilirken de emzirmeye devam edilebilir. Emzirmenin 6 ayı geçtikten sonra ne kadar devam edeceği isteğe bağlıdır. Bebek 1 yaşına gelene kadar emzirmeye devam etmek anne ile bebek arasındaki bağı daha da kuvvetlendirecektir. 

Emzirme Teknikleri

Emzirmeye başlarken en önemli konu bebeğinizin meme başınızı kavramasıdır. Bebeklerde doğuştan gelen emme refleksi olduğundan herhangi bir sağlık problemi olmadığı sürece her bebek annesinin yardımıyla rahatlıkla memeyi kavrayabilir. Rahatça kavradığı memede bebeğiniz daha rahat emer ve yeterince süt emerek daha iyi beslenir. Öncelikle onu emzirmek için doğru pozisyonu seçmelisiniz. Daha sonra bebeğinizi memeye yaklaştırırken üst dudağının ortasına hafif hafif dokunun. Bu onun ağzını genişçe açmasını sağlayacaktır. Meme ucunuzla bebeğinizin üst dudağını hedefleyin. Böylece bebeğinizin çenesi önde olacak ve memeyi daha rahat kavrayacaktır. Bebeğiniz eğer memeyi doğru şekilde kavradıysa burnu nerdeyse memenize değer. Dudakları dışa dönük olur ve meme ucunuzun başladığı yerin etrafında kalan bölümün en az 1,25 cm’ lik kısmı bebeğinizin ağzındadır.

Kendisine meme sunulan bebek meme ucunu kavrar kavramaz yutkunmaksızın emmeye başlar. Süt almaya başladığında çenesinin kulağına kadar hareket ettiğini göreceksiniz. İştahını bastırana kadar yutkunduğunu giderek bu yutkunmanın azaldığını göreceksiniz.

Emzirme Pozisyonları ve Teknikleri

Beşik Pozisyonu İle Emzirme Tekniği ( Kucaklama Tekniği )

Beşik Pozisyonu İle Emzirme

Beşik Pozisyonu İle Emzirme

En sık kullanılan emzirme pozisyonlarının başında gelir. Bir sandalye koltuk ya da yatağa oturunuz. Dizinizin üstüne, bir yastık koyup, bebeğinizin başı kolunuzun iç dirsek kısmına gelecek şekilde ve yüzü memenize doğru olacak şekilde bebeğinizi kucaklayınız. Diğer eliniz ile meme başını bebeğinizin ağzına yerleştiriniz. Bebeğinizi memenize yaklaştırınız. Bebeğinizin elleri serbest olmalıdır. Böylelikle size dokunabilir ve elleriyle meme başına bulabilir.

Ters Beşik Tutuşu Pozisyonu ile Emzirme Tekniği ( Ters Kucaklama Tekniği )

Ters Kucaklama Tekniği

Ters Kucaklama Tekniği

Ters beşik tutuşu tekniğinde bebeğinizin başı sizin avuç içinize doğru yaslanmalıdır. Elinizle bebeğinizin kafasını arkadan tutarak, onun dudaklarını meme ucunuza doğru yaklaştırınız. Eliniz bebeğinizin başının altında olmalı ve elinizin altında yastık bulunmalıdır. Hem bebeğinizin başını daha iyi destekler, hem de bu işlem sırasında kolunuzu fazla yormamış olursunuz.

Koltukaltı Emzirme Pozisyonu ile Emzirme Tekniği ( Çanta Tekniği )

Koltuk Altı Emzirme Pozisyonu

Koltuk Altı Emzirme Pozisyonu

Koltukaltı emzirme pozisyonunda bebeğinizi koltuğunuzun altında, basen seviyenizin biraz üzerinden sanki bir çanta tutuyormuşçasına tutarsınız. Bebeğinizin alt kısmına yastık koyarak desteklersiniz. Ayakları sizin koltuk altınızdan arkanıza doğru uzanır. Baş kısmı sizin önünüze doğrudur. Bebeğinizi meme başına doğru yaklaştırıp emzirebilirsiniz.

Yatarak Emzirme Pozisyonu

yatarak emzirme pozisyonu

yatarak emzirme pozisyonu

 Yatarak emzirme pozisyonunda anne ile bebek birlikte yatarlar. Bebeğin yüzü anneye dönüktür. Bebeğin arkasına bir yastık konularak desteklenmelidir. Anne yan yatar ve bebeğini memesine yaklaştırıp emzirir.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

 • Her annenin sütü kendi bebeğine özgüdür. 1 aylık bebeğe sahip anneyle, 6 aylık bir bebeğe sahip annenin sütleri arasında besin değerleri olarak farklılıklar vardır. Yani vücudunuz bebeğinize en uygun sütü üretmektedir.
 • Anne sütü protein, çinko ve yağ açısından zengindir. Bebeğin gelişmesi için gerekli olan tüm besin değerlerini içerisinde barındırır.
 • Anne sütü hemen kullanıma hazırdır ve tazedir.
 • Anne sütü alan bebekler ciddi sıkıntılara yol açabilen bir bağırsak hastalığı olan Crohn’ a karşı daha dayanıklıdır. 
 • Sindirimi çok kolay bir besin olduğundan mineraller ve vitaminler kolaylıkla emilebilir. 
 • Anne sütü bebek ile anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar.
 • Annenin ilk gelen sütü (kolostrum) bebek için çok önemli olup, bebeğin ilk aşısıdır.
 • Emzirmenin başında ve sonunda bebeğin doyumuna göre yağ oranı farklı olduğu için, bebekte obeziteyi önler.
 • A vitamini açısından zengin olan anne sütü göz hastalıklarına karşı da koruyucudur.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde kansızlık daha az görülür.
 • Ani bebek ölümü riskini azaltır.
 • Alerjik reaksiyonların gelişmesini önler.
 • İleriki yaşlarda yaşanabilecek diyabet hipertansiyon gibi rahatsızlıkların oluşumunu azaltır.
 • İshal ve kabızlık daha az görülür.

Emzirmenin Anneye Faydaları

 • Emziren annelerde meme ve rahim kanserine yakalanma riski daha düşüktür.
 • Emziren annelerin doğum sonrası kanama riski önemli ölçüde azalır.
 • Emziren annelerde demir eksikliği anemisi ortaya çıkma riski azalır.
 • Emzirme diyabetik (şeker hastası) annenin günlük insülin ihtiyacını azaltır.
 • Emzirme anneyi ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek osteoporozdan (kemik erimesi) korur.
 • Gebelik süresince alınan kiloların verilmesinde de emzirmenin faydası vardır. Emziren anneler emzirmeyen annelere göre daha hızlı ve kolay kilo verir. 
 • Emzirmek annelerin kendine güvenini arttırır, annelik duygusunu geliştirir.
 • Özellikle lohusalık diye adlandırılan dönemde annenin endişe ve kaygıya dayalı depresyona girmesini engeller.