Gebelikte Bitkisel Çaylar

Gebelikte Bitkisel Çaylar

Gebelik kadın hayatının hem en özel hem de en dikkatli yaşanması gereken dönemidir. Bu süreçte anne adayı saçını boyatıp boyatamayacağından, seyahate çıkıp çıkamayacağına kadar her konuda çelişkiler yaşar.  Bitki çayı tüketimi de bunlardan biridir. Pek çoğumuzun severek içtiği bitki çaylarının tüketiminde nelere dikkat etmeliyiz, hangilerini tüketmeliyiz, hangilerinde uzak durmalıyız? İşte kısaca bu konulardan bahsedelim şimdi.

Bitkiler medikal tedavilerde kullandığımız ilaçların içeriğini taşıyan canlı organizmalardır. Fakat ilaçlar oluşturulurken bu etken maddeler ayrıştırılarak, belli oranlarda kullanılır. Oysa bitki çaylarının içeriğindeki etken maddenin miktarını bilmek ve buna göre tüketimi ayarlamak olası değildir. Bu nedenle gebelikte bitki çaylarını tüketirken faydalı olduğunu bildiklerinizde bile dikkatli davranmalı, sınırlı miktarlarda tüketmeli ve doktorunuzun bu konudaki önerilerini dikkate almalısınız.

Bitki Çayı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • Gebelik döneminde bitki çayları tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun önerdiği bitki çaylarından günde en fazla 2 fincan tüketmelisiniz.
 • Doktorunuzun önerdiği bitki çaylarını marketlerden hazır karışık halde almak yerine, kendiniz aktardan tek tek alıp karışmalısınız. Bu şekilde içerisinde katkı maddesi olma ihtimalini azaltmış olursunuz.
 • Gebelik döneminde soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar normal zamandan daha ağır geçirilmektedir. Bu nedenle bu hastalıklardan korunmak amacıyla doktorunuzun önerisi doğrultusunda bazı bitki çayları tüketilebilir.
 • Gebelik döneminde kafein, alkol ve ya gereksiz ilaç kullanımı yerine bitki çaylarının tüketimi tercih edilebilir.
 • Bitki çayları vücudunuzun ihtiyacı olan suyu karşılamaz. Bu nedenle bitki çayı tüketimi yerine su içmeniz çok daha faydalıdır.
 • Bitki çaylarının bazıları rahim kasıcı özelliği sahip olduğu için özellikle ilk 3 ay da ve son 3 ayda bitki çayı tüketilmesi önerilmez.

Gebelik Döneminde Hangi Bitkisel Çaylar Tüketilebilir Ve Faydaları Nelerdir?

 • Elma ve elma kabuğu kompostosu: Gebelik döneminde mide şikayetleri sık yaşanan durumlardandır. Özellikle mide bulantısı ve mide yanması için elma ve elma kabuğu kompostosu tüketimi uygundur.
 • Ihlamur: Gebelik döneminde öksürük ve mide şikayetlerine ıhlamur iyi gelmektedir. Ayrıca gebelik döneminde yaşanan stresi önlemek içinde ıhlamur tüketimi faydalıdır.
 • Zencefil: Gebelikten döneminde bulantı ve kusma şikayetlerini önlemede zencefil ve zencefil çayı tüketimi önerilir.
 • Melisa çayı: Gebelik döneminde meydana gelen sinirsel gerginlikler ve stres için günde 2 fincanı geçmeyecek şekilde melisa çayı tüketilebilir. Ayrıca melisa çayı gece uykusuzluk çeken annelerin rahat uyumasını sağlar ve hazmı düzenler. Melisa çayı da dikkatli kullanılması gereken besinler arasındadır zira çok miktarda tüketildiğinde düşük riskini artırdığını iddia eden yayınlar da mevcuttur.
 • Acerola: Gebelik döneminde acerola tüketimi yüksek miktarda c vitamini ihtiyacını karşılar. Ayrıca acerola çayı rahmi güçlendirerek, düşük riskini azaltmaktadır.
 • Nane: Gebelikte nane tüketimi, anne adayını sakinleştirmektedir. Ayrıca mide bağırsak sistemi üzerindeki rahatlatıcı etkisi sayesinde bulantılara iyi gelmektedir. Soğuk algınlığı durumunda direnci artırmaya yardımcı olur.
 • Kuşburnu: Kuşburnu içerdiği c vitamini ile hastalıklara karşı koruyuculuk sağlar. Ayrıca anne adaylarına zindelik verir, kabızlığı önler.
 • Rezene: Rezene çayı gebelik döneminde iştahsızlığa iyi gelmektedir ve anne sütünü artırmaktadır. Ayrıca bağırsaklardaki gaz oluşumunu da engellemektedir. Akşamları içilecek bir fincan rezene çayı uykuya dalmayı kolaylaştıracaktır.
 • Ahududu yaprağı çayı: Özellikle gebeliğin son haftalarında içilmesi önerilen bitkisel bir çaydır. Ayrıca ahududu yaprağı kalsiyum ve magnezyum yönünden de oldukça zengindir. Rahim kasılmalarını başlatıcı etkisi nedeniyle gebeliğin diğer dönemlerinde önerilmez.
 • Lavanta yağı: Gebelik döneminde kasık ağrılarınıza 1 bardak suya damlatılan 5 damla lavanta yağı ile ıslatılmış ılık havlu kasık üzerine konulduğunda iyi gelmektedir. Bacak ve sırt krampları için de aynı uygulama yapılabilir. Yine gece uyurken çarşafın yastığa yakın bir kenarına damlatacağınız lavanta yağı huzurlu bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.
 • Armut çayı ve portakal kabuğu çayı: gebelikte belirlenmiş bir zararları yoktur, az miktarlarda tüketilebilirler.
 • Hurma çayı: ahududu yaprağında olduğu gibi gebeliğin son haftalarında önerilen bu meyve ve çayı doğum kasılmalarını tetiklemede faydalı kabul edilir. Yüksek folik asit içeriği nedeniyle gebeliğin ilk üç aylık döneminde günde 2-3 adet tüketmekte sakınca yoktur fakat, gebeliğin üçüncü ayından sonra, gebeliğin son haftalarına kadar günlük tüketimi önerilmez.

 Gebelik Döneminde Tüketilmemesi Gereken Bitkisel Çaylar Nelerdir? 

 • Keten tohumu çayı: Keten tohumu omega-3 içeriği zengin bir bitki olmasına rağmen, içeriğindeki fito-östrojenler nedeniyle düşük riskinde artışa yol açar. Bu nedenle gebelikte tüketilmesi önerilmez.
 • Yeşil çay: kafein içeriği oldukça yüksek olan yeşil çay gebelikte önerilmez. Folik asitin emilimini de engellediği gösterilmiştir. Yine anti-inflamatuar içeriği nedeniyle PDA (Patent Ductus Arteriosus) dediğimiz kalp problemine de neden olabilir.
 • Sinameki çayı: Sinameki çayı bağırsak hareketlerini fazlaca hızlandırıp müshil görevi görmektedir.  Bağırsaklardaki vitamin ve mineral emilimini azaltmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde tüketilmesi önerilmez. Düz kasları kasan bir bitki olduğu için düşük riskini de artırabilir.
 • Papatya çayı: Papatya çayının gebelik döneminde tüketilmesi uterus kasılmalarını tetikleyip, düşük ve erken doğum riskini artırmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde tüketilmesi önerilmez.
 • Maydanoz çayı: Gebelik döneminde maydanoz tüketiminin gebeliğe zararı bulunmamaktadır. Ancak bu bitkinin çayını tüketmenin düşük riskini artırabilmektedir. Ayrıca bebeğin gelişimine olumsuz etkileri bulunmaktadır.
 • Aloe vera çayı: Kabızlık sorunlarında dışkı yumuşatıcı özelliğe sahip olan bu bitki, rahimde bulunan düz kasların kasılmasını uyarıp düşüğe neden olabilmektedir. Bu nedenle gebelikte tüketilmesi önerilmez.
 • Ada çayı ve meyan kökü: Gebelik döneminde kullanılan ada çayı ve meyan kökü çayları rahimde kasılmalara yol açar, aynı zamanda kanı sulandırdığından kanamalara neden olabilir. Bunun için gebelik döneminde kullanımları önerilmez.
 • Fesleğen, yaban mersini, sarı kantaron, kediotu, oğul otu, karahindiba, mine çiçeği, karanfil, akcaağaç, kimyon, safran, ökseotu, sarı çiğdem, yasemin, barut ağacı kabuğu, civan perçemi, aslan pençesi, anason, ebegümeci, kanarya otu ve biberiye çayları da erken doğumu ve düşüğü tetikledikleri için gebelikte kullanılmaması gereken çaylardır.