Gebelikte Kilo Alımı

0
7
Gebelikte Kilo Alımı

Gebelik anne adayı için hem paha biçilmez bir heyecanın yaşandığı, hem de bin bir çeşit kaygı ve korkunun hüküm sürdüğü, olağanüstü karmaşık ve bir o kadar da benzersiz bir süreçtir. Bu dönemde vücudunda meydana gelen değişiklikler kadını zaman zaman şaşırtır, zaman zamansa heyecanlandırır.

 Gebelik haftası büyüdükçe anne adayının yavaş yavaş karnı büyümeye başlar. Bununla birlikte özellikle 5. aydan itibaren eller ve ayaklarda belirgin olmak üzere tüm vücutta şişlik ve ödem ortaya çıkabilir. Yine ilk aylardan itibaren memelerde belirginleşme ve hacimlerinde artma görülür. Bebeğiniz 3. aylık olduğunda, rahminiz leğen kemiği seviyesine ulaştığı için artık karnınız belirginleşmeye başlar. Karın ve memelerdeki hızlı büyümeye bağlı olarak bazı kadınların cildinde çatlaklar oluşabilir.

Anne adayları Gebeliği boyunca bebeklerini daha iyi besleyebilmek ve gebeliklerini sağlıklı geçirebilmek için beslenmelerine dikkat etmelidirler. Yanlış ve dengesiz beslenme sonucu yetersiz ya da aşırı kilo alımı kaçınılmazdır.

Peki, anne adayının gebeliği boyunca alması gereken kilo ne kadardır?

Aylara Göre Gebelikte Kilo ALımı

Gebelikte her anne adayının kilo alımı annenin gebeliğe başlangıç kilosuna, boyuna, yaşına göre değişkenlik gösterir. Gebeliğe zayıf başlayan anne adayları ile kilolu başlayan anne adayları arasında, alınması tavsiye edilen kilo yönünden fark vardır. Örneğin gebeliğine zayıf başlayan bir anne adayının 16 kiloya kadar kilo artışı normal kabul edilebilirken, kilolu başlayan bir kadının en fazla 9 kilo alması önerilir.

Gebelik Boyunca Alınan Kiloların Dağılımı

Dünyaya gelmeye hazır bebeğiniz: 3000-3500 gr

Bebeğinizin plasentası: 700 gr

Bebeğinizin içerisinde bulunduğu amniyon sıvısı: 700 gr

Bebeğiniz büyüdükçe rahminiz(uterus) de büyüyecektir. Büyüyen rahim(uterus): 800 gr

Annenin gebeliği boyunca yedikleri yağ, ödem ve kas olarak depolanır. Birikmiş yağ, ödem ve kas: 4500 gr

Bu şekilde hesaplandığında en fazla alınacak kilo: 12 kilogramdır.

Vucüt Kitle İndeksi Hesaplama

Öncelikle boy ölçünüzü ve kilonuzu doğru olarak bilmeniz gerekir.

Daha sonra kilonuzu boy ölçünüzün karesine bölerseniz çıkan sonuç sizin vücut kitle indeksinizi verir.

Örneğin 60 kilosunuz boyunuzda 1.60;

1.60*1.60= 2.56

60/2.56= 23,43 vücut kitle indeksi

Peki bir anne adayı kaç kilo alabileceğini nasıl hesaplar?

Vücut kitle indeksi 20 den küçük olan anne adayları: 13-16 kilo arasında,

Vücut kitle indeksi 21 -26 olan anne adayları : 10-12 kilo arasında

Vucüt kitle indeksi 26-29 olan anne adayları: 7-9 kilo arasında

Vücut kitle indeksi 29 dan büyük anneler en fazla alabileceği kilo: 7 kilodur.

Gebelikte Hangi Aylarda Kilo Alınır?

Gebelik boyunca alacağınız en fazla kilonun 12 kg olduğunu varsayarsak dağılım aşağıdaki gibi olmalıdır.

Gebelikte 1. Trimester(1-2-3. Ayı) : 1 kilo ile 3 kilo arasında,

Gebelikte 2. Trimester(4-5-6. Ayı) : her ay 1 kilo,

Gebelikte 3. Trimester(7-8-9. Ayı) : her ay 2 şer kilo alınabilir.

Gebeliğin ilk üç ayında anne adayının bulantı ve kusmalarına bağlı olarak kilo verilebilir. Ancak ilk 3 ayda alınan kiloların fetüse faydası ya da zararı olmaz. Bulantı ve kusmalar bittiğinde kilo alımı hızlı bir şekilde devam eder.

Gebelik Boyunca Kilo Alırken Nelere Dikkat etmeli?

 • Bebeğiniz büyüme dönemindeyken iyi bir besin ve enerji akışına ihtiyaç duyar. Gebelik sırasında alınan yanlış besinler ve dengesiz beslenme rejimleri bebeğe zarar verecektir.
 • Kilo alışının yavaş ve zamanla olması vücudun buna alışmasını kolaylaştırır. Böyle olduğunda gebelik döneminde olan kramplar, ağrılar ve sancılar daha az olacaktır.
 • Gebelik döneminde rahim büyüdükçe anne adayının karnı dışarı doğru belirginleşir. Hastanın aldığı kilolar hızla artarsa karın daha hızlı gerginleşir ve çatlaklar oluşur.
 • Doğum sırasında alınan kilolar doğumdan sonra verilmelidir. Anne adayı ne kadar az ve yavaş kilo alırsa buna bağlı olarak kilo vermek de kolaylaşır.
 • Gebeliğiniz boyunca kilo takibi hep aynı tartı ile yapılmalıdır.

Gebelikte Düzenli Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmelidir?

Gebelik döneminde bütün besin maddelerinin günlük ihtiyacı artar. Dört besin grubunun (süt ürünleri, et-yumurta-kurubaklagil, sebze ve meyve, tahıl grupları) yanı sıra yağ asitlerinden zengin deniz ürünleri tüketimi de artırılmalıdır. Her gün tüketilmesi gerekenler arasında süt ve süt ürünleri, yumurta, et grubu besinler (et, tavuk, balık) vardır. Vitaminler açısından zengin olan sebze ve meyveler de düzenli olarak günlük beslenmede bulunmalıdır. Haftada en az iki kez kuru baklagil (mercimek, kuru fasulye, nohut, börülce) içeren yemeklere yer verilmelidir. Balık, protein değeri ve omega-3 içeriği bakımından zengin olduğu için menülerinizde bulunmalıdır. Yine omega- 3 açısından zengin olan ceviz, fındık, badem gibi yemişler de günde bir porsiyon tüketilmelidir. Gebelikte beslenme ile ilgili yazımızda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gebelikte Faza Kilo Almanın Zararları

 • Gebelik döneminde bebeğin her ay kontrolleri ultrasonografi cihazıyla yapılır. Anne adayının fazla kilolu olması, karın bölgesinde fazla yağlanma olduğu için ultrasonografi de görüntü almayı zorlaştırır.
 • Gebelikte görülebilen preeklampsi ve gebelik diyabeti gibi hastalıkların görülme riski kilo alımına bağlı olarak artar.
 • Gebelik döneminde çoğunlukla anne adayları normal (doğal) doğum isterler. Ancak kilosu fazla olan anne adaylarının normal doğum yapma şansı azalır. Doğum zorunlu sezaryene dönebilir.
 • Gebelik boyunca sizin aldığınız kilolar bebeğinizi de etkilemektedir. O da sizin gibi fazla kilolu olabilir. Bunun sonucunda bebeğinizin dünyaya gelmesi zorlaşacaktır.
 • Gebelikte fazla kilo alımı ileri yaşlarda da diyabete yatkınlığı arttırmaktadır.
 • Gebelikte fazla kilo alımı bebeğinizin zamanından önce dünyaya gelmesine neden olabilir. Akciğer gelişimi tamamlanmamış olarak doğan bebeğiniz solunum sıkıntısı yaşayabilir ve uzun süre kuvözde kalması söz konusu olabilir.
 • Fazla kilo alımı gebelik döneminde düşük riskini artırır.
 • İdrar yollarında enfeksiyon fazla kilo alımında daha çok artar.
 • Bebeğiniz için en besleyici besin anne sütüdür. Ancak fazla kilo alımı olan annelerde memeden süt gelmesi gecikir ya da miktarı azalır.