Hafta Hafta Gebelik

İnsanoğlunun dünyaya ilk adım ettiği zamanlardan beri doğum, tüm toplumlarda coşkuyla karşılanan ve kutsanan bir olgu olmuştur. Gebelik bir canlı türü için sadece üremeyi değil, yenilenmeyi canlanmayı ve nesillerin birbiri ile bütünleşmesini temsil eder. Tarihin erken dönemlerinde kadınlar yeni bir hayat yaratma yeteneklerinden ötürü kutsal kabul edilirdi. Bu nedenle kabilelerin şifacıları da daha ziyade kadınlardı. Gebelik kadın hayatının ayrılmaz bir parçası olarak, yaşam döngüsünde bir mihenk taşı olmasına rağmen günlük hayatın içinde yaşanan fizyolojik bir dönemdir aynı zamanda. Gebeliğin başlangıcından itibaren anne karnında tek bir hücre yığını olarak başlayan bebek gelişim süreci önce görüntüleme yöntemleriyle, ilerleyen haftalarda ise annenin karnında rahatlıkla hissedebileceği bebek hareketleriyle takip edilebilir hale gelir. Bu esnada annenin vücudunda da belirgin değişiklikler gözlemlenir.

Gebelik süreci temel olarak üç evreye ayrılır. İlk üç aylık dönem birinci trimester olarak da bilinir. Bebeğin anne rahmine yerleştiği dönemdir. Bu evre gelişimsel açıdan en önemli evredir zira bebeğin organ gelişiminin tohumları bu evrede atılır. Bu nedenle annenin bu dönemde maruz kalacağı zararlı etkenler veya ilaçlar gebeliğin devam edip etmeyeceği konusunda belirleyici olacaktır. Gebeliğin olabildiğince erken dönemde tespit edilmesi ve hatta gebe kalmadan önceki birkaç aylık dönemde gerekli tedbirlerin alınarak hazırlıklı olunması, sağlıklı bir bebek dünyaya getirme olasılığınızı artıracaktır. İkinci trimester dediğimiz ikinci üç aylık evrede bebeğin oluşmuş olan organları gelişmeye devam eder. Anne adayı artık gebeliğe alışma sürecini tamamlamış, beşinci aydan itibaren hissetmeye başladığı bebek hareketleri ile birlikte gebeliğin keyfini çıkarmaya başlamıştır. Bu nedenle bu döneme gebeliğin balayı dönemi diyebiliriz. Son evre olan üçüncü trimester yani üçüncü üç aylık evrede anne adayını vücudu artık kendini doğuma hazırlamaya başlar. Annenin kas ve bağ dokusunda esnemeler gerçekleşirken,  bebek de doğum kanalına yerleşmeye ve doğum için hazırlanmaya başlar. Doğada tüm canlıları gebelik süresi farklıdır. İnsanda miad yani gelişimini tamamlamış bir bebeğin doğum zamanı yaklaşık 37 ile 40. haftalar arasındadır. Bu süreden önce gerçekleşen doğumlara preterm doğum, bu süreyi geçen doğumlara da postterm doğum denir.

Gebeliğin kan ile en erken tespiti BHCG dediğimiz kan testi ile döllenmeden sonraki 8-12 günler arasındadır. Bu test pozitifleşmeden gebelikten söz etmek mümkün değildir. Gebelik takipleri de BHCG testinin pozitif bulunmasıyla veya ultrasonografide gebelik kesesinin görülmesiyle başlatılır. Bu süre yaklaşık gebeliğin dördüncü haftasına tekabül etmektedir. Gebelik haftasının hesaplanması anne adayının en son adetinin ilk günü baz alınarak yapılır. Bu nedenle gebelik ilk tespit edildiğinde yaklaşık 4-5 haftalık olmuştur.

5. Hafta Gebelik 

6.Hafta Gebelik 

7.Hafta Gebelik 

8.Hafta Gebelik

9.Hafta Gebelik 

10.Hafta Gebelik

11.Hafta Gebelik

12.Hafta Gebelik

13.Hafta Gebelik

14.Hafta Gebelik

15.Hafta Gebelik

16.Hafta Gebelik

17.Hafta Gebelik

18.Hafta Gebelik

19.Hafta Gebelik

20.Hafta Gebelik

21.Hafta Gebelik 

22.Hafta Gebelik 

23.Hafta Gebelik

24.Hafta Gebelik

25.Hafta Gebelik

26.Hafta Gebelik

27.Hafta Gebelik

28.Hafta Gebelik

29.Hafta Gebelik

30.Hafta Gebelik

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi oy verdi Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here