Hamile Kalma Şansı Artırmak İçin..

0
48
Hamile Kalmak İçin

Çiftlerin en çok merak ettiği ve araştırdığı konuların başında hamile kalma şansını artırmak için ne yapmalıyım? nasıl artar? vb. soruların cevabını araştırmaktadır.

20’li yaşlarda 1 yıl düzenli cinsel ilişki ile hamile kalma şansı daha yüksek bir oranken yaş ilerledikçe bu oran giderek azalmaktadır. Kadın doğum uzmanı ile görüşülerek gebe kalma ihtimali için planlamalar yapılır.

Peki, evde kendimizin yapabileceği şeyler var mıdır?

Kadın ve erkeğin yaşının gebe kalma faktöründe oldukça önemli olduğunu söylemiştik bunun dışında maddeleri sıralayacak olursak; genel sağlık durumu, kronik hastalıklar, alkol, sigara, madde bağımlılığı, ilişkiye girilen gün vb. faktörlerde gebeliği etkileyen detaylardır.

Öncelikle sağlıklı bir vücut, düzgün beslenme en önemli madde diyebiliriz. Sağlıklı vücut en sağlıklı üreme hücrelerinin varlığı demektir. Kadınlarda yağ dokusunun fazla olması demek insülin direnci demek ve bu da beraberinde yumurtlamayı düzensiz hale getirmek demek. Bu nedenle vücut yağ oranına, kilo kontrolünüz oldukça önemli.

Mümkün oldukça doğal ürünler tüketin, protein alımını düzenli yapın ve ağır diyetlerden kaçının.

Şansı artırmak için ilişkide en uygun günler..

Hamile kalma şansını artırmak için en uygun gün beklenen adetten 14 gün öncesidir. Çoğu kadın bugün yumurtlar ve yeni yumurtlamış yumurtaya ulaşmak sperm için daha kolay olacaktır.

Yumurta yumurtlama sonrası 48 saat döllenebilir, sperm hücresi ise 72 saat dölleme yeteneği vardır. Yani ilişki yumurtlamanın beklendiği günden 2-3 gün önce başlanmalı ve gün aşırı beklenen adet gününe 5 gün kalana kadar sürdürülmelidir. Her gün ilişki sperm kalitesini düşürmektedir bu nedenle gün aşırı olmasını tavsiye ediyoruz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here