Hamilelikte Cinsellik ve Cinsel İlişki

hamilelikte cinsel ilişki

Gebelik döneminde cinsel birliktelik birçok anne adayının merak ettiği konulardandır. Gebelik boyunca 40 haftalık süreçte herhangi bir erken doğum ya da düşük riski olmadığı sürece cinsel birlikteliğin hiçbir sakıncası yoktur. Gebelik boyunca bebeği çevreleyen zarlar, rahim ağzının kapalı olması ve rahim ağzını kapatan mukus tıkacı sayesinde bebek travma ve enfeksiyonlara karşı koruma altındadır.

Hamilelikte Döneminde Cinsel İstek Nasıldır?

Gebeliğin oluşması ile birlikte hormonların, alınan kiloların, mide bulantısının, sırt ve bel ağrılarının ve diğer semptomların etkisiyle cinsel istekte artış ya da azalma olabilmektedir.

 • Gebeliğin ilk 3 ayında cinsel istek ve arzu mide bulantıları fazla ise azalabilir. Belirgin bulantısı olmayan gebelerde ise yoğun hormon deşarjı nedeniyle cinsel istekte artma görülür.
 • Gebeliğin 12. Ve 28. Haftaları arasında gebeliğe bağlı şikayetler azaldığı ve anne adayı kendisini rahat hissettiği için cinsel istek ve arzu artmaktadır. Bu döneme ‘’gebeliğin balayı dönemi’’ de denebilir.
 • Gebeliğin son aylarında bebeğin büyümesi ile birlikte mideye ve mesaneye baskı artacağından anne adayının cinsel istek ve arzusu azalmaktadır.

Hamilelikte Cinsel İstek Neden Artar?

Gebelik döneminde genital organlara olan kan akımı artar. Bu nedenle vajinal ıslanma ve cinsel istek de artar. Gebelik ilerledikçe memelerde hassasiyet meydana geldiğinden anne adayları dokunmalara daha duyarlı hale gelecektir. Özellikle gebeliğin balayı dönemi olarak düşünülen 12. ve 28. Haftalar arasında bu durum çok daha belirgindir. Çünkü bu haftalarda gebeliğe bağlı şikayetler de azaltmıştır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Ve Ağrı Olur Mu, Olursa Ne Yapılmalıdır?

Gebeliğin özellikle ilk 3 aylık dönemindeki cinsel birlikteliklerde kanama ya da kahverengi lekelenme görülebilir ki gebelik dönemindeki her kanamayı ciddiye almak gereklidir. Bu nedenle bu durumda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Gebelikte cinsel birliktelikle kanama olmasının bazı nedenleri olabilir. Plasentanın önde ya da rahim ağzına yakın olması, rahim ağzında polip ya da yara bulunması, gebelik kesesinin aşağı yerleşimli olması, plasenta arkasında kanama olması, servikal yetmezlik olması, mol gebelik ya da boş gebelik olması gibi durumlarda vajinal kanama görülebilmektedir. Nedeni anlayabilmek için ultrason bakılması ve vajinal muayene yapılması gerekebilmektedir. Sebebi bulunduğunda düşük tehlikesi ortadan kalkana kadar, doktorunuzun önereceği süre boyunca cinsel birliktelikten uzak durulması gerekebilir.

Cinsel Birliktelikte İçeri Boşalmak Zararlı Mıdır?

Gebeliğin erken dönemlerinde erkeğin içeri boşalması herhangi bir tehlike oluşturmaz. Ancak 5. aydan sonraki birlikteliklerde içeri boşalmamak daha uygun olacaktır. Çünkü sperm içerisinde bulunan bazı maddelerin rahim kasıcı etkisi bulunmaktadır. Bu durum büyük bir risk oluşturmasa da erken doğum ihtimaline karşı dışarı boşalmak daha uygun olacaktır.

Gebelik Döneminde Cinsel Birliktelik Düşüğe Neden Olur Mu?

Birçok anne ve baba adayının merak ettiği soruların başında bu konu gelmektedir. Ancak gebelik erken döneminde olan düşüklerin çoğunluğu kromozomal anomalilere ve diğer problemlere bağlıdır. Gebelikte düşük riski oluşturan durumlar (vajinal kanama, tekrarlayan düşükler, servikal yetmezlik vb) olmadığı sürece cinsel birlikteliğin sakıncası yoktur. Hiçbir sorunu olmayan, sağlıklı yerleşmiş bir gebelikte sadece cinsel ilişki nedeniyle düşük ya da düşük tehditi oluşmaz.

Gebeliğin 26. haftasından sonra cinsel birliktelik sırasında rahim kaslarında kasılma olabilir ve bu durum nadiren erken doğum başlatabilir. Bu nedenle 26. haftadan sonraki cinsel birlikteliklerde dikkatli olunması gerekir. Anne adayı kasılma ya da ağrı hissederse ilişkiye ara verilmesi uygun olacaktır.

Hamilelik Döneminde Cinsel Birliktelikte Hangi Pozisyonlar Önerilir?

 • Eşiniz sırtüstü yatıyorken süzün üstte olmanız durumunda göbeğinize hiçbir ağırlık verilmeyecektir. Böylelikle derin teması da kontrol edebilirsiniz.
 • Eşiniz sağlam bir sandalye ya da koltukta otururken siz üstte olabilirsiniz.
 • Gebeliğin ilerleyen haftalarında siz yan yatıyorken eşinizin sizin arkanızda olması şeklinde bir pozisyon uygun olacaktır.
 • Siz sırtüstü yatarken, eşinizin sizin yüzünüzü görecek şekilde olduğu pozisyonda, sırtınıza yastıkla açı vererek destekleyin. Bu durumda eşinizin ağırlığını sizin üzerinize vermesine engel olmuş olursunuz.
 • Kalçanızı ya da ayağınızı yatağın bir kenarından sarkıtın ve sırtüstü yatıp dizlerinizi kırın. İlk 3 aylık dönemi geçti iseniz belinizi yastıkla destekleyin. Eşiniz sizin önünüzde ayakta veya dizleri üzerinde olabilir.
 • Dizleriniz ve dirseklerinizle kendinizi destekleyin, eşiniz arkanızda diz çöker pozisyonda cinsel birliktelik olabilir.

Hangi Durumlarda Cinsel Birliktelikten Kaçınılmalıdır?

 • Geçmişte düşük yaptıysanız veya şu anki gebeliğinizde düşük riskiniz varsa,
 • Daha önceki gebeliğinizde erken doğum hikayeniz varsa ya da şu anki gebeliğinizde erken doğum riski varsa,
 • Çoğul gebeliklerde(ikiz, üçüz vb)
 • Vajinal kanamanız varsa,
 • Anormal vajinal akıntınız varsa,
 • Eşte mevcut kondülom – HPV varlığında,
 • Eşin cinsel yolla bulaşan enfeksiyon taşıması durumunda,
 • Amniyon sıvınız geliyorsa,
 • Servikal yetmezlik durumlarında,
 • Plasentanın rahim ağzını tamamen ya da kısmı olarak kapatması (plasenta previa ) durumlarında cinsel birliktelikten uzak durulmalıdır.