HPV Aşısı Testi

HPV Aşısı VE HPV Testi

HPV aşısı nedir?

HPV aşısı tedavi amaçlı değil koruma amaçlı bir aşıdır. O nedenle henüz cinsel deneyim yaşamamış adölesan grubu gençler öncelikle aşılama kapsamına alınmalıdır. Ancak HPV aşıları tüm HPV tiplerine karşı bağışıklık sağlamaz. Ülkemizde bulunan quadrivalant- dörtlü aşı en yaygın görülen 6, 11, 16 ve 18 tipleri içindir. Daha önce HPV ile karşılaşılmadan HPV aşısı yapılır ise koruyuculuğu %100 dür.

HPV aşısı 9-16 yaş arasındaki genç kızlara ya da daha önce hiç birlikteliği olmamış her kadına yapılabilir. Cinsel aktivitesi bulunan hastalara da yapılabilir ancak koruyuculuğu azalır. Bu kadınların en azından daha önce karşılaşmadıkları tiplere karşı bağışıklığı sağlanmış olur.

HPV aşısı dünya sağlık örgütü tarafından onaylanmış bir aşıdır. Canlı virüs içermediği için hastalığa neden olmaz.

Aşının tam koruyuculuk sağlaması için mutlaka 3 dozunun da uygulanması gerekir.

HIV taşıyıcıları, immün sistemi baskılayan tedavi alanlar, kortizon kullananlar, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olanlar, çok partnerli olanlar HPV aşısını mutlaka yaptırmalıdır.

HPV Aşısı Fiyatları

HPV Aşısı

HPV aşısı nasıl uygulanır?

HPV aşısı intramusküler (IM) yolla, yani kas içine yapılır. Aşı 3 doz halinde yapılır. İlk aşı yapıldıktan sonraki 2. ve 6. aylarda tekrar aşı yapılmalıdır.

Kullanılan HPV aşıları nelerdir?

Gardasil, cervarix

Gebelerde HPV aşısı yapılabilir mi?

Gebelerde HPV aşısının yapılması önerilmez. HPV in ilk dozuna başladıktan sonra gebe kalındıysa sonraki dozlar için gebelik sonrası beklenmelidir. Ancak gebelik farkedilmeden aşı yapılmışsa, bu tek başına gebeliği sonlandırmak için gerekçe değildir.

HPV aşısı ne kadar koruyucudur?

HPV aşısı HPV’ nin riskli tiplerine karşı %100 koruyuculuk sağlasa da, diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için koruyucu değildir. Bu nedenle aşıdan sonra yine de diğer bulaşıcı hastalıklar için korunmak gerekir.

HPV aşısının yan etkileri nelerdir?

Tüm aşılarda görülebilen yan etkiler HPV aşısında görülür. Kızarıklık, ağrı, şişlik, hafif ateş, baş ağrısı, baş dönmesi görülebilecek yan etkilerdendir.

HPV Nedir

HPV Nedir

HPV nedir?

HPV ( human papilloma virüs), daha çok cinsel yolla bulaşan kadınlarda ve erkeklerde genital siğile neden olabilen bir virüstür. 200 den fazla türü bulunan HPV nin, tedavi edilmediğinde rahim ağzı ve vajina kanserine kadar gidebildiği bilinmektedir. Vücuda alındıktan 2-6 ay sonra siğil oluşumu ile kendisi gösterir.

HPV nasıl bulaşır?

HPV cilde temas yolu ile bulaşır. Ama asıl bulaşma şekli cinsel temastır. Kadın ve erkeklerde cinsel organ ya da anal bölge çevresinde siğiller oluşur. Ayrıca bulaşma için tam bir cinsel birliktelik şart değildir.  Enfekte alanla herhangi bir temas, bulaşma için yeterlidir. Cinsel birliktelikle bulaşabildiği gibi oral sex ile ağız bölgesine de bulaşabilir. Çok nadiren cinsel yol dışında doğum sırasında anneden bebeğe geçebildiği, genel tuvaletlerden, kontamine eşyalardan da bulaşabildiği görülmüştür.

HPV belirtileri nelerdir? 

HPV bulaştıktan 2-6 ay sonra siğil oluşumu başlar. Kadınlarda belirtiler erkeklerden daha fazla ve daha belirgindir. Erkeklerde bazen hiç belirti göstermeyebilir. Kadınlarda vajina-anüs bölgesi arasında, anüsü ya da vajinayı kaplayan, karnabahar görünümlü kabartılar görülür.  Siğiller genellikle ağrısızdır fakat ara sıra kaşıntı ve yanma olabilir. Sürtünmeye bağlı olarak kanama da görülebilir.

HPV neden önemlidir?

HPV (human papilloma virüs) kadınlarda ve erkeklerde genital siğillere sebep olabildiği gibi, en önemlisi de kadınlarda rahim ağzı ve vajina kanserine, erkeklerde de penis, anüs ve baş-boyun kanserlerine neden olur. Kadınlarda görülen rahim ağzı kanserinin %95 i HPV kökenlidir.

Genital HPV tipleri nelerdir?

En yüksek riskliler: Tip 16, 18, 31, 45

Yüksek riskliler: Tip 26, 33, 35, 39, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82

Olası yüksek riskliler: Tip 53, 66

Düşük riskliler: Tip 6, 11, 32, 40, 42, 44, 54, 55, 61, 62, 64, 71, 72, 74, 81, 83, 84, 87, 89 ve 91

Yüksek riskli tiplerden 16, 18 ve 45’ in, servikal kanserlerin (squamöz hücreli) %75’ inden, adenokarsinomların ise %94 ünden sorumlu olduğu saptanmıştır.

HPV nin risk faktörleri nelerdir?

 • Birden fazla partnerin olması,
 • Birden fazla kişiyle birliktelik yaşamış partner,
 • Erken yaşta cinsel birliktelik başlangıcı,
 • Kendisinde ya da partnerinde şimdi ya da daha önce cinsel yolla bulaşan hastalık öyküsü olması HPV riskini arttıran faktörlerdir.
HPV nin yayılmasını arttıran faktörler nelerdir?
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Gebelik dönemi,
 • Uzun süre streoid türü ilaçların kullanılması,
 • Uykusuzluk ve yorgunluk,
 • Travmalar,
 • Sık tekrarlayan genital hastalıklar,
 • Sigara içilmesi,
 • Folat ve beta karoten eksikliği HPV yayılmasını arttırır.
HPV testi nasıl yapılır?

Bu testin yapılması için siğil varsa eğer siğilden parça, siğil yoksa eğer vajinal akıntıdan sürüntü alınır. Alınan örnek laboratuvar tarafından incelenip önce pozitiflik- negatiflik değerlendirilir. Pozitiflik var ise HPV nin tipi incelenmelidir.

HPV testi rahim kanserinde de yaygın olarak yapılır. Vajinal akıntıdan sürüntü alınır. Ayrıca smear testinde de HPV virüsüne ait DNA lar görülebilir.

HPV Tedavisi

HPV Tedavisi

HPV tedavisi nasıldır?

HPV’ nin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Birçok hastada bağışıklık sistemi virüsü vücuttan dışarı atar. Siğiller kendiliğinden yok olur. Siğiller kaybolmazsa bazı tedaviler uygulanır. Ancak bu tedaviler HPV’ nin yoğunluğunu azaltır. Virüsü ortadan kaldırmaz.

Siğil tedavisi için,

 • HPV ile savaşma gücünü arttırma amaçlı ya da genital siğil dokusunu ortadan kaldırmak amaçlı kremler kullanılır.
 • Genital siğilleri yakmada kullanılan kimyasal tedavi yöntemleri (trichloroacetic asit) kullanılır.
 • Kriyoterapi yöntemiyle dondurma işlemi yapılabilir.
 • Koterizasyon yöntemiyle yakma işlemi yapılabilir.
 • Siğiller operasyonla ya da lazer operasyonla alınabilir.

Tedaviler HPV virüslerini tamamen ortadan kaldırmadığı için siğil tedavisi yapıldıktan sonraki tedavilerde hastalığı bulaştırma etkisi devam edecektir.

HPV den korunma yolları?

HPV virüsü cinsel ilişkiyle ve temasla bulaşabildiği için cinsel yönden aktif olan kadın ya da erkek herkes HPV açısından riskli durumdadır.

HPV ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar çoğu zaman birlikte görülürler. Bu nedenle herhangi bir cinsel hastalığı bulunan kişilerde HPV olabileceği ihtimali unutulmamalıdır.

Kondom diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarda koruyucu olsa da HPV için koruyucu değildir. HPV temasla bulaşabildiği için kondomun takıldığı alan dışında da enfeksiyon bulunabilir.

HPV’ den korunmanın en etkili şekli riskli kişilerle birlikte olmamaktır.

Tek eşli olmakta önemli bir koruma yöntemidir.

HPV aşısı en etkili korunma yöntemidir.

İlginizi Çekebilecek Konular