HPV Testi Nasıl Yapılır?

0
26

HPV Testi hem kadınlar hem erkekler için uygulanan bir tanı yöntemidir ve ilgili dokuda virüsün DNA’sının araştırılmasıdır. Araştırmada yüksek riskli yani kanser riski olup olmadığı araştırılır. HPV hepimizin bildiği gibi cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktır bu nedenle smear gibi kadın cinsel organından alınan hücre örneği üzerinden  test yapılmaktadır, erkeklerde de yine aynı şekilde cinsel organdan alınan hücre örneği üzerinden test yapılmaktadır.

HPV DNA Testi Nasıl Uygulanır ?

Çoğumuzun merak ettiği bir konu olan HPV Testi nasıl yapılır? Sorusuna açıklık getirelim. Testin uygulanması için öncelikle enfeksiyon bulunan bölgeden yani cinsel organdan doku örneği alınır (kadınlarda smear ile bu örnek alınmaktadır.) Eğer bölgede siğil varsa siğilden örnek alınarak yapılır. Eğer örnekte, smear testinde  HPV virüsüne ait DNA’lar var ise doktorunuz bununla ilgili sizi bilgilendirecektir. Sıkça sorulan soru kan testi ile anlaşılır mı? Hayır kan testi ile virüs bulgusuna ulaşamayız bu nedenle hanımlara özellikle jinekolojik muayenenin önemini tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Bir diğer merak edilen soru ise aşı vurdurmak istiyorum fakat öncesinde HPV testi yaptırmalı mıyım? HPV isem aşı olmamalı mıyım? HPV olmadan önce mi aşı olmak gerekir, koruyuculuğu bu şekilde etkili olmaz mı? Vb. sorular sıkça sorulmaktadır.

HPV aşısı uygulamadan önce test yapılmasına gerek yoktur. HPV iseniz aşıyı yine de olabilirsiniz.

Bir diğer sorulan soru ise HPV Virüsünün Nasıl Bulaştığını Anlayabiliriz?

Kuluçka süresi olan bu virüs HPV’nin tipine göre süre de değişmektedir. 2 ay ile 6 yıl arasında bir kuluçka süresi olan HPV bağışıklık durumuna göre değişkenlik gösterir. Bazılarında 2 ay içinde belirti verirken bazılarında ise yıllarca vermeyebilir.

Kendiliğinden geçecek bir virüs değildir. Kontrol altına alınmalı ve siğiller durumuna göre yakılarak, dondurularak ya da cerrahi yöntem ile çıkartılarak tedavi edilir.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here