Kürtajdan Sonra Hamile Kalınır Mı?

0
27
kürtaj sonrası hamile kalma
kürtaj sonrası hamile kalma

Kürtaj yaptırdım ama ilerde tekrar gebe kalmak istiyorum ya hamile kalamazsam?

Halk arasında yayılmış olan ‘kürtaj sonrasında hamile kalamazsın’ inanışı doğru değildir!

Eğer tekrarlayan kürtaj işlemi, steriliteye uyulmayan ortamlarda ya da vakum dışında başka yöntemler ile yapılan kürtaj işlemleri yapılmışsa, tekrar gebe kalınması ile ilgili sorunlar yaşanabilir.

Bu sorunu yaşamamak için bu konuda uzmanlaşmış ve steriliteye uygun yerleri tercih etmeniz gerekmektedir. Özellikle hekiminize hangi yöntem ile kürtaj işlemini yapacağını sorarak vakum yöntemini tercih eden doktorları seçmelisiniz. Vakum yöntemi sayesinde rahim içi zarı çok hızlıca iyileşiyor ve işlem sonrasında gerçekleşecek korunmasız yeni bir ilişkide gebelik mümkün olabilmektedir. Bu nedenle kürtaj işlemi sonrasında tekrar cinsel birleşme düşündüğünüzde korunmaya dikkat etmelisiniz çünkü kürtaj oldum gebelik şu an mümkün değil düşüncesi yanlıştır.

Kürtaj işleminden yaklaşık 4-6 hafta sonra ilk adet kanaması gerçekleşmektedir ve bu süre de hala adet olmadıysanız yeni bir gebelik olabilir, kontrole gitmelisiniz.

Kürtaj Sonrasında Tekrar Hamile Kalmak İstesem Ne Kadar Süre Beklemeliyim?

Bu oldukça önemli bir konudur. Vakum ile yapılan kürtaj işleminde bir sıkıntı yaşanmaz ve birliktelik sonrasında ilk adet döngünüzde bir gebelik oluşabilir. Fakat sağlıklı bir gebelik için anne adayının da gebeliğe fiziksel hazır olduğu kadar ruhsal olarak hazır olması oldukça önemli bir konudur. Yeni kürtaj işlemi yaptırmış bir kadının işlemden 1-2 ay sonra tekrar hamile kalmak istemesi çok sağlıklı olmayabilir. Ruhsal olarak tam hazır hissedildiğinde gebelik planlanması çok daha iyi olacaktır.

Kürtajdan Sonra Cinsel İlişki

Kürtaj işlemi sonrasında dikkat etmeniz gerekenler konusunda işlemi yapan hekim sizi bilgilendirecektir. Çok merak edilen kürtajdan sonra cinsel ilişki konusunu anlatacak olursak; işlem sonrası önerilen süre 2 haftadır. Yani 2 hafta boyunca hiç cinsel ilişkiye girmemeniz gerekmektedir.  Neden 2 hafta; özellikle ilk hafta rahim ağzının açık olması ve mevcut kanamanın enfeksiyona yol açabilecek olması nedeniyle ilk 2 hafta oldukça önemlidir. Çünkü enfeksiyon gelecekteki gebelikleri etkileyebilecek bir konudur.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here