Normal Doğum Sonrası Vajina Daraltma

0
0
Normal Doğum Sonrası Vajina Daraltma

Estetik ve jinekolojik ameliyatların çokça gerçekleştirildiği son yıllarda, artık vajina yapısındaki sorunlar ve genital bölgedeki estetik kusurlar çok daha göze çarpmaya başlamış ve fark edilebilir duruma gelmiştir. Vajinoplasti ameliyatlarının günümüzde bayanlar arasında bilgi alışverişinin daha fazla olması ile arttığı gözlemlenebilir bir gerçeklik oluşturmaktadır. Cinselliğin son derece önemli olduğu aile hayatında; doğuştan gelen veya hamilelik ile birlikte oluşan bozulmaları düzeltmek isteyen bayanların yanı sıra vajinasında daha estetik bir görünüm isteyen kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Oluşan talepler doğrultusunda bu ameliyatlar günümüzde çok daha fazla yapılarak, adından sıkça söz ettirmektedir. Uygulama doğum ile birlikte oluşan yırtılmalarda, vajina bölgesindeki kasların gevşemesi ile oluşan deformasyonu toparlamak amacı ile uygulanmaktadır.

Normal Doğum Sonrası Vajina Daraltma İşlemi Neden Yapılır?

Op. Dr. Meral Sönmezer normal doğum sonrası oluşan yırtılmalar, vajina daraltma, doğum ile birlikte gelen vajinal estetik problemler ile ilgili tüm konularda muayenehanesinde hizmet vermektedir. Normal doğum sonrası vajina daraltma işlemi zor doğum eylemi gerçekleştirmiş kadınlarda, iri bebek doğumu esnasında oluşan yırtıklarda ya da doğuştan vajina anatomisi geniş olan tüm kişilerde uygulanabilmektedir. Doğum sonrası vajina uzunluğunun ve çapının artması bu operasyon için yeterli bir sebep oluşturmaktadır. Özellikle birden fazla yapılan doğum yapmış kadınlarda ağır kaldırma, gülme ya da ıkınma esnasında idrar kaçırma, idrar yapma sonrası vajinada ele pütürlü dokuların gelmesi, cinsel isteksizlik ve cinsel hayatta tatminsizlik başlıca şikayetler olarak görülmektedir. İleri aşamalarda ise rahmin vajinadan dışarı sarkması şeklinde ciddi bir sorun ortaya çıkabilmektedir.

Normal Doğum Sonrası Vajina Daraltma Ameliyatı

Ameliyat Opr. Dr. Meral Sönmezer tarafından gerçekleştirilmektedir. Genişlemenin derecesine göre, muayenehanemizde, steril koşullar altında, gerekli tüm tıbbi cihazlar kullanılarak operasyon yapılmaktadır. Özellikle lazerle yapılan uygulama 20-25 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. İşlem sonrasında yoğun acı ve ağrı oluşturmayan kolay bir işlemdir. Ameliyat sonrası gündelik hayata hemen dönülebilmektedir. Ameliyat başarısı oldukça yüksek olan ve ameliyat sonrası olası komplikasyon riski bulunmayan işlemler bütününü içermektedir. Ameliyat sonrası hasta memnuniyeti ve geri dönüşümler oldukça tatmin edicidir. Yan etkisi bulunmayan bu operasyonda vajina iç dudak ve dış dudak yapıları da estetik bir görünüme kavuşturulabilmektedir. Tüm bu işlemler Ankara’da bulunan muayenehanemizde gerçekleştirilmektedir.