Genital Estetik

Genital Estetik

Kadınlarda üreme organları ve çevresini içeren bölge genital bölge olarak adlandırılır. Bu bölgeyi içeren kozmetik ve estetik işlemler genel adıyla genital estetik işlemler olarak nitelendirilir. Kadınlar bedenlerinin farkına varmaya başladıkları yaşlardan itibaren, hayatlarının her döneminde kendilerini her anlamda güzel hissetmek isterler. Farklı yaş dönemlerinde dış görünümle ilgili kaygılar da değişiklik gösterebilir. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda genital estetik uygulamalar oldukça yaygındır. Bu işlemler mahrem olduğundan hasta bunları arkadaşlarıyla ya da yakınlarıyla paylaşmak istemez. Oysa oldukça sık gerçekleştirdiğimiz operasyonlardır. Genital estetik operasyonlar hastayı görsel anlamda tatmin etmesinin yanı sıra, fonksiyonel anlamda da kadının yaşantısına büyük katkılar sağlamaktadır.

Neden Genital Estetik Yapılır?

Her kadının bedeni birbirinden farklıdır. Genital bölge şekilleri de birçok varyasyon gösterir. Bu farklılıklardan bazıları çok göze batmazken, bir kısmı hastayı cinsellikten soğutacak kadar rahatsız edici olabilmektedir. Genital bölgede gerçekleştirilecek küçük operasyonlar sonrasında, hastanın öz güveninde ve cinsel yaşantısında büyük değişimler söz konusu olabilmektedir. Zira genital görünümünden memnun olmayan kadınlar zaman zaman cinsellikten uzak durabilmekte, hatta partnerlerinin yanında soyunmaktan bile çekinebilmektedirler. Gelişen iletişim kanalları ve sosyal medya sayesinde toplumda cinsellikle ilgili konular tabu olmaktan çıkmıştır. Artık kadınlar cinsellikten zevk almanın önemini keşfetmiş ve bu yolda gerekli tüm adımları atmaya başlamıştır. Genital estetik operasyonlar sayesinde sadece genital bölgenin görüntüsünü değiştirmekle kalmayıp, kadının daha rahat orgazm olmasına da yardımcı olabilmekteyiz. Bu nedenle genital estetik Ankara’ da kliniğimizde ve ülke çapında birçok klinikte sıklıkla gerçekleştirilmektedir.

Genital Estetik Kimlere Yapılır?

Genital estetik Ankara’ da ve tüm şehirlerde 18 yaşını doldurmuş, aklı melekeleri yerinde olan ve bu konuda talebi olan her kadına kendi isteğiyle yapılabilir. Bekar kızlarda genital estetik nedenleri genelde doğuştan olan varyasyonlardır. Bekar kızlarda genital estik Ankara’ da en sık küçük dudakların düzeltilmesi yani labioplasti operasyonu için yapılmaktadır. Bunu takip eden ikinci gerekçe ise lazerle genital beyazlatma olarak görülmektedir. Her iki işlem de genç hanımlarda rahatlıkla ve güvenle uygulanabilir. Hem labioplasti hem de lazerle genital beyazlatma işlemleri tamamen dış genital bölgeye müdahalelerdir. Dolayısıyla kızlık zarına hiçbir müdahale ya da zarar verme olasılığı yoktur. Kızlık zarı, vulva dediğimiz dışarıdan görünen kısımlara göre 2-4 cm içeride bulunmaktadır ve işlemler esnasında tamamen korunaklı bir alanda yer alır.
Aktif cinsel hayatı başlamış kadınlar için bir diğer önemli gerekçe orgazm problemleridir. Daha kolay orgazm sağlayabilmek için yapılacak olan klitoral hudoplasti, labioplasti ve G noktası büyütme işlemleri belirgin iyileşme sağlayacaktır.

Vajina daraltma Ankara’ da en çok doğum sonrası gelişen problemler için yapılmaktadır. Gebelik ve doğum kadın hayatının en özel, en mucizevi zamanlarıdır. Bu harika tecrübenin vajina dokusu ve genital bölge için bazı olumsuz sonuçları olabilmektedir. Gebe kalan her kadında gebeliğin belli bir haftasından sonra relaxin adı verilen bir hormon salgılanır. Bu hormon nedeniyle vücuttaki tüm bağ dokularda gevşeme söz konusu olur. Bunun nedeni vajen dokularının esneyip bebeğin geçişine kolayca izin vermesidir. Bu gevşeyen dokular doğumdan sonra eski halini alamazlar. Yine normal doğum esnasında vajina ve etrafındaki dokularda yırtılmalar olur. Bu da vajina ve çevresinde doku bozulmalarına yol açar. Normal doğum da yapsa, sezaryen de olsa gebelik geçiren her kadının genital bölgesinde deformasyonlar ve esnemeler olması beklenir. Özellikle iri bebek doğuran veya zor doğum yaşayan hanımlarda rahim sarkmaları daha sık görülmektedir.

Doğum sonrası deformasyonlar için vajina daraltma Ankara’ da en sıklıkla yaptığımız ameliyattır. Vajina daraltma yani vajinoplasti ameliyatla yapılabileceği gibi lazerle vajina daraltma şeklinde de yapılabilir. Bunun yanında düzensiz doğum yırtıkları için perineoplasti, sarkmış küçük dudaklar için labioplasti veya gevşemiş büyük dudaklar için büyük dudaklara dolgu operasyonları da hastalarımız tarafından sıklıkla talep edilmektedir. Gebelik hormonlarına bağlı genital bölge kararmaları da yine lazer tedavileri ile çözüme kavuşturulabilir.

Genital Estetik Operasyonlar Nelerdir?

  • Vajinoplasti (vajina daraltma)
  • Labioplasti (küçük dudakların düzeltilmesi)
  • Büyük dudak dolgusu (Labia majör dolgusu)
  • G noktası büyütme ( G spot augmentasyonu)
  • Vajina beyazlatma (vulvar bleaching)
  • Klitoral hudoplasti (klitoris bölgesi estetiği)
  • Perineoplasti (doğum kesilerinin düzeltilmesi)

Genital estetik operasyonların birçoğu muayenehane şartlarında yapılabilecek işlemlerdir. Sedasyon dediğimiz kısa süreli genel anestezi ile veya lokal anestezi ile rahatlıkla gerçekleştirilebilirler. İşlem süreleri hangi işlemin yapılacağına ve kaç işlem gerçekleştirileceğine göre değişmekle birlikte 15-120 dakika arasında değişiklik gösterir. İşlemler sonrası doktorunuz önerilerine uymanız, verilen ilaçları düzenli kullanmanız ve önerildiyse pansumanınızı düzenli yapmanız önemlidir. Genital estetik Ankara’ da sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Başvuran hastaların büyük kısmı aktif çalışma hayatı olan kadınlardır ve yaptığımız işlemler sonrası hastalarımız en kısa sürede işlerine ve normal yaşantılarına dönebilmektedirler.

Hangi Genital Estetik Operasyonu Yaptırmalıyım?

Yüz ya da vücut estetiğinde nasıl her hastanın ihtiyacı farklı ise, genital bölge estetiğinde de her kadının talebi farklı olabilir. Genç bekar kızlarda en sık olarak labioplasti ameliyatı yapmaktayız. Zira doğuştan oluşan ya da sık mastürbasyon ya da kaşıntılı hastalıklar gibi nedenlerle gelişen küçük dudak sarkması özellikle dar pantolon giyildiğinde ya da yazın mayo ve bikini giyildiğinde hastada belirgin rahatsızlık oluşturabilmektedir. Yine bu yaşlarda ergenlik dönemi hormonal değişikleri veya epilasyon teknikleri nedeniyle gelişen genital kararmalar genç kızları çok rahatsız etmektedir.

Bu hastalarda lazerle vajina beyazlatma rahatlıkla uygulanabilir. Vajinal doğum sonrası ya da sık ilişki neticesi ortaya çıkan vajina genişlemesi de cinsel aktif kadınların en sık başvuru nedenidir. Bu hastalarda da vajina genişlemesinin derecesine göre lazerle vajina daraltma veya ameliyatla vajina daraltma operasyonu yapılabilir. İlerleyen yaşla birlikte büyük dudaklar gevşemeye ve incelmeye başlar. Bu nedenle özellikle menopoz ve perimenopoz dönemi hastalarda vajina daraltma ameliyatlarına ek olarak büyük dudaklara dolgu operasyonu da gerekli olabilmektedir. Normal doğumlar sonrası deforme olan vajina girişinin düzeltilmesi için de perineoplasti ameliyatı yapılması son derece yüz güldürücü olacaktır.

Genital Estetik Ankara Fiyatları Nasıldır?

Genital estetik operasyonlar tamamen kişiye özel gerçekleştirilen ve kişinin ihtiyaçlarına göre yönlendirilen operasyonlardır. Bir kadın sadece tek bir nedenle genital estetik yaptırabileceği gibi aynı esnada birden fazla sorununa çözüm bulmak isteyebilir. Bu nedenle yapılacak işlemlerin şekline, sayısına muayene sonrasında hasta ile birlikte karar verilir.

Yine operasyonun muayenehanede mi, hastanede mi yapılacağı ve anestezinin lokal mi yoksa genel mi olacağı da muayene sonrası belirlenebilen faktörleridir. Tüm bu etkenler göz önüne alındığında genital estetik fiyatları için net bir bilgi vermek telefon ya da internet yoluyla mümkün değildir. Yine genital estetik Ankara’ da ve diğer illerde farklı merkezlerde yapılabildiğinden genital estetik fiyatları farklılık gösterebilmektedir.

Hastalarımızın bilmesi gereken bir başka önemli konu da hasta mahremiyetine gösterilecek önemdir. Genital estetik operasyonlar çoğunlukla kişinin yakınlarıyla bile paylaşmadığı, toplumda mahrem kabul edilen konulardır. Dolayısıyla işlemin yapılacağı merkezin de hastanın bu talebine özen göstermesi önemlidir. Ankara kadın doğum muayenehanelerinde hasta gizliliğine oldukça fazla önem verilir ve hastanın bilgileri bir üçüncü kişi ile paylaşılmaz. Hasta ile ilgili bilgiler telefonda ya da yüz yüze bir başka kişiye iletilmez.