Ağrısız Doğum, Ankara Op. Dr. Meral Sönmezer

Ağrısız Doğum

Gebelik planlayan ya da doğum için gün sayan anne adaylarının en büyük korkularından biri şüphesiz ki doğum sancısıdır.

Özellikle ilk hamileliklerini yaşayan anne adaylarında ciddi kaygılar oluşturan doğum korkusu, genellikle yetersiz bilgi ve yanlış yönlendirmelerden kaynaklanmaktadır.

Oysaki her aşaması doğal sürecinde ilerleyen ve müdahale edilmeyen doğum travayı, sanıldığı kadar şiddetli ve dayanılmaz bir ağrıya neden olmaz.

Hatta doğum öncesi yeterli nefes eğitimi ve esneme egzersizleri yapılması durumunda son derece keyifli ve doğal süreci sonuna kadar yaşayabileceğiniz bir doğum gerçekleştirmeniz de mümkündür.

Yine de bu bilgilere rağmen doğum ağrısı korkusu yaşayan anne adaylarının imdadına epidural anestezimiz yetişir.

Portfolio

Epidural anestezi, doğum eylemi başladıktan sonra bel bölgesine takılan ince bir kateter ile gerçekleştirilir. Kateter yerleştirilip ilacın verilmesiyle birlikte anne adayı kasılmaları hissetmesine rağmen ağrı hissetmemeye başlar. Epidural anestezi alan anne adayı, travay esnası motor blokaj olmadığından rahatça hareket edebilir. Doğumun son aşamasında da kasılmalarla beraber güzelce ıkınarak, son derece konforlu bir doğum deneyimi yaşayabilir.

DOĞUM esnasında sezaryen gerekliliği oluşursa ek bir yöntem gerekmeden epidural anestezi ile operasyon gerçekleştirilir. Yine doğum sonrası ilk 24 saatte rahim toparlanması nedeniyle oluşabilecek ağrılar için de oldukça etkili bir çözüm olduğunu belirtmek gerek.

Epidural ile doğum yapmak istiyorsanız doğum yapacağınız hastanede konuyla ilgili bir uzman olup olmadığını sorgulamanız gerekir.

Doğum ağrısını hafifleten bir başka yöntem de travayın büyük kısmının su içinde gerçekleşmesi ve hatta doğumun suya yapılmasıdır. Uygun hijyenik şartların sağlandığı bir hastanede doğumunuzun konforlu ve güzel bir anı olarak yaşanmasına yardımcı olabilir.

Portfolio

Yeterli konsantrasyon sağlayabilen ve gebelik süresince gerekli eğitimi almış hastalar için hipnoz ve akupunktur yöntemleriyle de oldukça başarılı sonuçlar alabilmekteyiz.

Randevu Talep Edin

Author
Op. Dr. Meral Sönmezer

"#sağlığıngülenyüzü"

Randevu Talep Edin
Instagram
Portfolio

Biz Sizi Arayalım