Labioplasti Ameliyatı Op. Dr. Meral Sönmezer

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti Ameliyatı (Küçük Dudakların Düzeltilmesi Operasyonu)

Tarih boyunca insan bedeni algısı ve estetik bakış açısı değişiklikler göstermiştir. Fakat tarihin her döneminde insanoğlu dış görünüşünü iyileştirmek adına birçok girişimde bulunmuş, farklı taktikler uygulamıştır. Günümüz toplumunda kişiler arası entegrasyonun gelişmesi ve sosyal medyanın da iletişimi kolaylaştırıcı etkisi sayesinde artık bireyler büyük oranda ortak estetik kaygılar gütmekte ve bunun için çareler aramaktalar.

Beden algısı geliştikçe estetik kaygılar da çoğalmakta, bununla bağlantılı estetik ameliyatlar için başvuru sayısı her gün biraz daha artmaktadır. Ülkemiz kadınları arasında yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış olan genital estetik ameliyatları da oldukça rağbet görmeye ve hastalar tarafından sıklıkla talep edilmeye başlamıştır.

Genital estetik ameliyatları içinde labioplasti ameliyatı en sık yapılan operasyondur, ona yakın bir sıklıkta da vajina daraltma ameliyatı yapılmaktadır.

Kadın üreme organlarının dışarıdan bakıldığında görülebilen kısmı vulva olarak adlandırılır. Vulvada üzeri tüylerle kaplı olan ve en dışta kabarık olarak vajinanın iki yanını kaplayan iki adet yapıya büyük dudaklar, latince adıyla labia majörler denir. Büyük dudakların iç kısmında yer alan ve orta hatta bir kısmı labia majörlerden hafif taşkın olarak görülebilen daha ince ve mukozamsı, tüysüz ve hafif nemli görünümlü iki adet yapıya da küçük dudaklar yani labia minörler denir. Küçük dudakların yapısı her kadında farklı olabilir. Genel olarak hafif pembe renktedir ve dış dudakların iç kısmında kişi ayakta iken görünmeyecek şekilde dururlar. Genetik farklılıklar, gebelik öyküsü, menopozal dönem, travma ya da bazı hastalıklar gibi nedenlerle küçük dudakların şeklinde deformasyonlar gelişebilir. Genellikle daha sarkık, büyük ve koyu renkli hale gelirler. Bu durum kadını sadece estetik olarak rahatsız etmekle kalmaz aynı zamanda ilişki sırasında ağrı, dar kıyafetlerin içinde yanma ve acı gibi semptomlara da yol açabilir. Özellikle genç kadınlarda genital bölgedeki estetik kusurlar karşı cinse yaklaşmalarını engelleyecek kadar büyük bir duygusal travmaya neden olabilir.

Labioplasti operasyonu neden yapılır?

Estetik algı her kadında farklıdır. Bu nedenle bazen küçük dudaklar normalden biraz büyük ya da koyu renkli olduğunda bile hastalar bize düzeltme operasyonu talebiyle başvurabiliyolar. Bunun dışında genetik olarak yani doğuştan çok geniş ve sarkık iç dudaklara sahip kadınlar zorunlu olarak operasyon talep ederler. Özellikle çok zayıf hanımlarda dar kot giyilmesi veya mayo, bikini giyilmesi halinde genital bölgede dışarıdan fark edilebilen belirgin bir kabarıklık oluşmakta, bunun başkaları tarafından da fark edilmesi hastayı sosyal olarak oldukça güç durumda bırakabilmektedir. Özellikle yaz aylarında terleme nedeniyle geniş labia katlantıları arasında bakteriler için uygun çoğalma alanı oluşmakta ve bu durum kötü kokulara sık enfeksiyonlara yol açmaktadır. Gebelik geçiren hanımlarda küçük dudaklarda sonradan gelişen büyüme ve sarkma olabilir.

Gebelik hormonlarına bağlı ortaya çıkan bu durumda genital bölgenin renginde de koyulaşma söz konusu olabilir. Yine normal doğum sırasında oluşabilecek bazı travmalar nedeniyle de küçük dudaklarda deformiteler ortaya çıkabilir. İlerleyen yaşla birlikte tüm vücutta olduğu gibi genital organlarda da sarkmalar ve şekil değişiklikleri ortaya çıkabilir. Bu değişikliklerin hastanın cinsel hayatını olumsuz etkilemesi durumunda genital estetik operasyonlar ilişki kurtarıcı olabilir.

Labioplasti operasyonu sağlık açısından gerekli midir?

Genişlemiş ve sarkmış küçük dudaklar kadında fizyolojik bazı sorunlara yol açabilir ve bu nedenle hasta daha fazla gecikmeden operasyon yaptırmayı tercih edebilir. Genişlemiş küçük dudaklar nedeniyle vajina girişinde sürekli nemli ve birbiri üzerine katlanmış yoğun bir yumuşak doku kitlesi olacağından bu hastalarda vajinal enfeksiyonlar çok daha sık görülür. Yine birbiri üzerine katlanan küçük dudak katmanları arasında debri denen ölü hücre birikimleri oluşarak kötü kokuya ve kaşıntıya neden olabilir. Fazlaca büyümüş küçük dudaklar yazın mayo giyildiğinde ya da dar bir pantolon giyildiğinde bacak arasında bir kabarıklık şeklinde dışarıdan fark edilebilir ve bu durum kadının kendini huzursuz, rahatsız ve öz güvensiz hissetmesine yol açar. Yine sarkmış ve uzamış küçük dudaklar cinsel birliktelik esnasında penisle birlikte vajinaya girerek ağrıya ve partnerde takılma, zorlanma hissine yol açabilir.

Labioplasti operasyonu nasıl yapılır?

Labioplasti operasyonu çoğunlukla muayenehane şartlarında yapılabilen ve hastaların sıkça talep ettiği bir operasyondur. Lokal anestezi ile yapılabildiği gibi sedasyon dediğimiz genel anestezinin tercih edilmesi hasta açısından daha konforludur. İşlem 40- 60 dakika arasında sürer. Genel anestezi alacak hastaların işlem öncesi 5- 6 saat süreyle bir şey yiyip içmemeleri gerekir. İşlem muayene masasında litotomi pozisyonunda yapılır. İşlem öncesi hasta ile birlikte planlama yapılır.

Hastanın beklentisi ve bunun ne kadarının gerçekleştirilebileceği belirlenir. Özel cerrahi işaretleme kalemleri ile çıkarılacak bölgeler işaretlenir. Daha sonra batticon ile vulva dezenfeksiyonu yapılarak işlem gerçekleştirilir. Genel anestezi alan hastalarda da işlem sonrası ağrıyı engellemek için küçük dudaklara bir miktar lokal anestezi uygulanır. İşlem bitiminde hasta anestezinin etkisinin geçmesi için 20- 25 dakika dinlendirilir ve sonrasında rahatlıkla evine gönderilebilir.

Labioplasti operasyonu teknikleri nelerdir?

Labioplasti operasyonu temel olarak iki teknikle yapılır; wedge rezeksiyon ve trimming yani edge rezeksiyon. Wedge rezeksiyonda labiaların orta kesiminden tabana kadar cerrahi işaretleme yapılarak, ‘’V’’ şeklinde bir doku çıkarılır. Kalan labia parçaların submukozal sütürasyon ve mukozal epitelizasyon ile birbirine birleştirilir. Her iki labia için de aynı teknik uygulanır. Edge rezeksiyon tekniğinde labiaların uç kısımlarındaki fazla doku yine cerrahi olarak işaretlenerek belli bir oranda çıkarılır. Kalan dokunun uç kısımları kanama kontrolü amacıyla sütüre edilir. Bu iki teknikten hangisinin uygulanacağına cerrah hastanın beklentisine ve küçük dudakların yapısına göre karar verecektir. Bazı vakalarda iki tekniğin birleştirilmesi de gerekebilir. Bu iki teknik dışında da birkaç labioplasti tekniği mevcuttur fakat en sık uygulananlar wedge rezeksiyon ve trimming labioplastidir. Bir çok vakada istenen sonucu elde etmek için hastaya labioplasti ile birlikte klitoral hudoplasti ve, veya büyük dudak dolgusu da yapılması gerekmektedir.

Labioplasti operasyonu ne kadar sürer?

Portfolio

Labioplasti operasyonunun süresi küçük dudakların büyüklüğüne, uygulanacak tekniğe ve başka bir operasyonla birlikte yapılıp yapılmayacağına göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak 45-60 dakika arasında operasyon tamamlanır. Küçük dudaklarda deformasyonu olan hastaların birçoğunun vajinada genişleme, büyük dudaklarda gevşeklik gibi ek problemleri de mevcuttur. Hastaya birden fazla operasyonun aynı anda yapılması durumunda operasyon süresi uzayacaktır.

Labioplasti operasyonu ile beraber başka estetik operasyonlar da yapılabilir mi?

Özellikle gebelik ve travmatik doğum sonrası labioplasti gereksinimi olan hastalarda vajina genişlemesi ve perinede deformasyon gibi durumlar da gözlenmektedir. Labioplastiye en sık eşlik eden operasyonlar vajinoplasti, perineoplasti veya lazerle vajina daraltmadır. Klitoral hudoplasti ise labioplastinin çoğunlukla ayrılmaz bir parçası gibidir. Genç kızlarda ergenlik dönemiyle veya ileri yaş hanımlarda menopozla beraber oluşan hormonal değişiklikler de yine hem küçük dudaklarda şekil bozukluklarına hem genital bölgede renk değişikliklerine sebep olmaktadır. Lazerle vajina beyazlatma da labioplasti operasyonu ile birlikte sıkça talep edilen işlemlerdendir.

Labioplasti sonrası iyileşme nasıldır?

Labioplasti ameliyatı karın içini ilgilendirmeyen, sadece dış genital bölge olan vulvada gerçekleştirilen bir operasyon olduğu için hastane yatışı gerektirmez. İşlem yapılan bölge küçük olduğu ve iyileşme eğilimi yüksek olan bir bölge olduğundan normal hayata dönüş süresi de oldukça kısadır. Operasyondan sonra hastaların en fazla bir iki gün istirahat etmesi yeterlidir. Birçok hastamız bu süreye bile ihtiyaç duymadan ertesi gün işlerine dönebilmektedirler. İyileşme sürecinde hastanın vücut direnci, ağrıya toleransı, dokularının kalitesi elbette çok önemlidir. Bir diğer önemli etken de işlem sonrasında hastanın doktorunun talimatlarını harfiyen yerine getirmesidir. Verilen ilaçların düzenli kullanılması, bölgenin temiz ve kuru tutulması, zorlayıcı hareketlerden kaçınılması iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır. İşlem sonrasında yine hastadan hastaya değişmekle birlikte bölgede şişlik ve morluk olması olasıdır. Ödemin giderilmesi için aralıklı olarak soğuk uygulama yapılması uygun olacaktır. Ödem yoğun olan hastaların uzanarak istirahat etmesi de ödemi azaltmada etkilidir.

Labioplasti sonrası süreç nasıldır?

Laboplasti ameliyatı sonrası ilk bir hafta vulvada morluk ve bazen ödem görülebilir. İlk iki gün dikiş yerlerinden minik pembe-kırmızı sızıntılar da normaldir. İşlem sonrası 10 gün boyunca günde iki kez pansuman yapılması yara iyileşmesini kolaylaştıracak ve enfeksiyon riskini azaltacaktır. Yine ilk 7-10 gün oluşabilecek ödemi önlemek için aralıklı olarak soğuk uygulama yapılmalıdır. Labioplasti operasyonunda kullanılan dikişler kendiliğinden eriyen son derece ince materyallerdir ve işlem sonrası alınması gerekmez. Fakat operasyon sonrası yoğun ödem veya hematom gibi bir durum olursa dikişlerin alınması gerekebilir. Buna doktorunuz kontrolde karar verecektir. Operasyondan sonra doktorunuzun önereceği sıklıkta kontrollere gitmeniz de bu anlamda önemlidir. Labioplasti sonrası genellikle 20 gün, en geç 30 gün sonunda operasyon bölgesi tamamen iyileşmiş olacaktır.

Labioplasti ameliyatından kaç gün sonra işe dönebilirim?

Labioplasti ameliyatı sonrası hastalar çoğunlukla üçüncü günde normal günlük yaşantılarına ve işlerine dönebilmektedir. Tüm operasyonlarda olduğu gibi hastanın toleransı, öz bakımı ve işinin ağırlığına göre bu süre ufak değişiklikler gösterebilir. Bazı hastalarımız işlemin ertesi güne işlerinin başına dönerken bir başka grup hasta 3-5 gün dinlenme ihtiyacı duyabilmektedir. Labioplastiye ek başka bir işlem yapılmışsa iyileşme süreci de bununla bağlantılı olarak artabilir.

Labioplasti ameliyatı olanlar nelere dikkat etmelidir?

Labioplasti ameliyatı sonrası en çok dikkat edilecek husus yara yerinin hijyenidir. Bunun için işlem sonrası doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli kullanmalı ve pansumanınızı size söylenen sıklıkta yapmalısınız. İlk bir hafta yara yeri direncinin çok düşük olduğu dönemdir. Bu nedenle kendinizi çok iyi hissediyor olsanız bile ağır aktivitelerden kaçınmalısınız. Vulva bölgesine yapılacak bir travma dikişlerin açılmasına hatta geniş çaplı hematomlara yol açabilir. Labioplasti ameliyatı sonrası dokunun yenilenmesi ve doku direncinin yeniden kazanılması yaklaşık 4 haftayı bulacaktır. Bu süre zarfında denize, havuza girmekten, ağır egzersiz yapmaktan kaçının.

Labioplasti ameliyatı sonrası ilk ne zaman cinsel ilişki olmalı?

Portfolio

Labioplasti ameliyatı sonrası dikişler 15- 20 gün içinde erir ve bu süre dolduktan sonra enfeksiyon olasılığı büyük oranda ortadan kalkmıştır. Fakat yine yeniden oluşturulan küçük dudaklar üzerindeki epitelizasyonun tamamlanması dört haftayı bulacaktır. Bu nedenle labioplasti operasyonu sonrası 4 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınmak uygun olacaktır. Dört haftanın sonunda doktorunuz son kontrolünüzü yapacak ve her şey yolunda ise cinsel ilişki için bir sakınca kalmayacaktır.

Labioplasti ameliyatı sırasında kızlık zarı zedelenir mi?

Genç kızlarda kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık 2 cm içindedir. Kızlık zarını görebilmek için küçük ve büyük dudakları kenara çekerek içeriye bakmak gerekir. Dolayısıyla labioplasti ameliyatı sırasında işlem yaptığımız bölge kızlık zarına uzaktır. Kızlık zarına herhangi bir müdahale olması ya da zarar verilmesi söz konusu olmaz. Daha öncesinde kızlık zarı zedelenmiş kızlarımızın talep etmesi durumunda labioplasti ameliyatı ile birlikte kızlık zarı dikimi ameliyatı da gerçekleştirilebilir. İki işlemin aynı anda yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Labioplasti ameliyatı sonrası normal doğum yapılabilir mi?

Labioplasti ameliyatı yapılırken konum olarak vajen girişinin üst kısmında yer alan küçük dudaklara işlem yapılır. Hastaya vajina daraltma ya da hymenoplasti gibi ek bir ameliyat yapılmamışsa vajinaya herhangi bir müdahale söz konusu olmaz. Bilindiği üzere vajinal doğum sırasında bebeğin geçtiği kana vajinadır ve doğum vajina girişinde gerçekleşir. Bu nedenle labioplasti ameliyatının normal doğuma herhangi bir etkisi söz konusu değildir. Labioplasti ameliyatı yaptıran kadınlar gönül rahatlığıyla normal doğum yapabilirler.

Labioplasti operasyonu cinsel hayatımı nasıl etkiler?

Labioplasti ameliyatı tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığında hastanın cinsel hayatını kesinlikle olumlu yönde etkileyecektir. Küçük dudaklarının şeklinde düzelme sağlanan hasta kendini partnerine karşı daha rahat ve özgüvenli hissetmeye başlar. Ayrıca fiziksel olarak sarkmış labialar nedeniyle ilişki sırasında yaşadığı ağrı ve zorlanma semptomları da ortadan kalkacağından, ilişkide çok daha rahat ve tatminli olacaktır. Labioplasti ameliyatına eklenecek olan vajina daraltma veya G noktası genişletme operasyonları da cinsel hazzın artmasına katkıda bulunacaktır.

Ankara labioplasti 2022 fiyatları nedir?

Ankara labioplasti operasyonunun oldukça rağbet gördüğü bir şehirdir. Özellikle şehir dışından birçok hasta genital estetik ameliyatlar için Ankara’ ya gelmektedirler. Labioplasti en sık talep edilen genital estetik ameliyatların başında yer almaktadır. Labioplasti ameliyatının tecrübeli ve uzman bir hekim tarafından yapılması son derece önemlidir. Bu nedenle ameliyat fiyatları klinikler arası farklılık gösterebilir. Ameliyatın yapılacağı kliniğin hijyen kurallarına önem veren uzman bir hekim muayenehanesi olmasına dikkat edilmelidir. Yine labioplasti yanında yapılacak diğer genital estetik ameliyatlar da fiyatı etkilemektedir. Hastaya ne işlemler yapılacağına muayene sonrası karar verilebileceğinden labioplasti ameliyatı fiyatı da ancak muayene sonrası belirlenebilmektedir.

Yorumlar

 • avatar

  Burçin B.

  Çok tedirgindim, yıllarca erteledim ameliyat olmak istemedim arkadaşımın tavsiyesi ile Meral hoca ile tanıştım ve korkulacak bir şey olmadığını sayesinde anladım. İyi ki varsınızı iyi ki tanımışım hocam sayenizde hayatım değişti.

 • avatar

  Nur G.

  Kesinlikle Meral hoca der susarım. Muhteşemsiniz, bu konuda tecrübenize saygı ile eğilirim hocam :)))))

 • avatar

  İnci

  Genital bölgemin iç dudakları aşırı büyüktü. doktora gitmekten çok çekiniyordum. İnternette yaptığım aramalar sonucu Dr. Meral Sönmezer’ e ulaştım. Samimi ve güven veren bir tarafı var. Görüşmeye gittiğim gün işlemimi yaptırdım. İşlemden sonra 2 kez kontrole gittim. Şuan da çok rahatım. Kendimi boşuna kasmışım. Böyle bir sıkıntınız varsa Meral Hocama çekinmeden gidebilirsiniz

 • avatar

  Gülistan

  Ameliyata girmeden önce o kadar çok korkuyodum. Ancak doktor hanım beni o kadar rahatlattı ki işlem sonrası neden sıktım kendimi bu kadar dedim :)) işlemimin üzerinden tam 2 ay geçti ve çıkan sonuçtan çok memnunum. Labioplasti derseniz kesinlikle Meral Hoca derim.

 • avatar

  Azra

  Estetikten çok yaşam kalitemi düşürüyordu. Hayatımı bir işkençeye çeviren bir durumdu. uzun araştırmalarım sonuçu Meral Hanıma ulaştım. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Hanımlar böyle bir sıkıntınız varsa, kendisine gözü kapalı güvenebilirsiniz.

  • avatar

   Meral Sönmezer

   Siz değerli hastalarımıza yardımcı olabilmek bizi de çok mutlu etmekte. Sağlıklı günler dilerim…

  • avatar

   Ceren

   Ellerinize sağlık hocam. Emeğinize ve güler yüzünüze çok teşekkür ederim. İyi ki sizi tanımışım… :)))

  • avatar

   Lamia

   Labioplasti işlemini sadece estetikçilerin yaptığını sanıyordum. Meral Hocamla konuştuktan sonra bunun ne kadar yanlış olduğunu anladım. Bu kadar güzel olabileceğini hayal bile edememiştim. Sizi iyiki tanımışım çok teşekkür ederim.

  • avatar

   Esma

   Harika bir doğumun ardından bu ameliyatı da sizden başkasında olamazdım. Benim her konuda güvendiğim doktorum. :))

  • avatar

   Derya güneş

   Koşulsuz güvenebileceğim mükemmel ilgili ve aynı zamanda işinin ehli olan Meral Hanımı tanıma fırsatı bulduğum ve operasyonumda bana eşlik ettiği için kendimi çok şanslı hissediyorum. Buradan ona tekrardan teşekkür etmek istiyorum Meral Hanım sayesinde çok temiz ve aynı anda hiç bir yan etki görmemekle birlikte takdire şayanlık bir operasyon gerçekleşti her şey için teşekkür ederim

  • avatar

   Filiz Cengiz

   Meral Hanım, sizi güler yüzlü ve sakin hali ile karşılıyor.. Sorularınız içtenlikle cevaplıyor ve bu haliyle de kendisine güven duymanızı sağlıyor.. En önemlisi de yapmış olmak için değil de doğru olanı yapmak için uğraşıyor..

  • avatar

   Hülya goksu

   Odasına girdiğim andan itibaren hastaya karşı davranışı,inceliği,mütevaziliği insanı o kadar rahatlatıyor ki….sizi dinlemesi,sorduğunuz sorulara yanıt vermesi,teşhisi ve doktorluğu takdire şayan….iyi ki tanımışım…Allah böyle doktorları başımızdan eksik etmesin….

  • avatar

   Seren bıçakcı

   Meral Hanım çok güleryüzlü ve anlayışlı bir doktor. tanıdığımın tavsiyesi üzerine kliniğine gittim ve içeri girdiğim andan itibaren benimle inanılmaz ilgilendiler bu kadarını beklemiyordum. Tedavime başlamadan önce benimle uzun uzun konuştu hem kendisi hem Raziye hemşire. Sürekli irtibatta kaldık. Kendisine ailemden daha çok güvendim diyebilirim bu süreçte. Sakin ve sabırla her şeyi tek tek anlatması, asla ama asla insanı küçümseyen, bıkmış gibi bir tavır takınmaması benim için doktorluğundan daha kıymetliydi bunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim. Kliniği oldukça temiz ve randevular asla sarkmıyor, olası bir olumsuz durumda anında bilgilendirilip size en uygun takvim oluşturuluyor. Ankara gibi büyük bir şehirde seçenek fazla evet ç ama insanların hep kararsız olduğunu biliyorum. İyi doktor bulmak çok zor. Ben hemen hemen bütün hastanelerde kadın doğum doktorlarına gitmiş, birçok kliniğe gitmiş biri olarak söylüyorum ki iyi ki Meral Hanımla tanışmışım. İşinde uzman ve ileri görüşlü olması hastalar için büyük bir avantaj. Kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ediyorum

  • avatar

   Rukiye Ç.

   Doktor hanımı instagramdan uzun zamandır takip ediyordum. Kendisine muayene olup hemen ameliyat oldum. Sonrası ise beklemediğim kadar iyi oldu. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. İyiki onu tanışım.

  • avatar

   Aslı H.

   Ameliyat olmak uzun zamandır düşündüğüm ancak gözümü korkutan bir durumdu. Ancak sonucunun bu kadar güzel olacağını bilsem kesinlikle daha önceden kendisi ile görüşürdüm. Bu ameliyat ile başladık ancak daha birkaçfarklı işlem daha olacak. Tabiki Meral Hocamdan başkasına güvenemem.

  Randevu Talep Edin

  Author
  Op. Dr. Meral Sönmezer

  "#sağlığıngülenyüzü"

  Randevu Talep Edin
  Instagram
  Portfolio

  Biz Sizi Arayalım